середа, 27 січня 2016 р.

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ




ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ 
 ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
Формування уявлення про здоровий спосіб життя, відповідального ставлення до свого здоров’я, удосконалення навичок самостійного аналізу та оцінювання запропонованої інформації, розкриття шкідливості паління, вживання алкогольних напоїв для росту та розвитку дітей, вироблення настанов приймати правильне рішення і сказати «ні» шкідливим звичкам – мета сьогодення педагога, яка є однією з основних в роботі вчителя.
Стан здоров’я населення України свідчить про існування реальної загрози вимирання нації. Майже  90%  дітей дошкільного віку і студентів мають відхилення у здоров’ї,  понад  50%  -  незадовільну фізичну підготовку по причині хворобливого стану здоров’я. Щороку до лав Збройних сил України за станом здоров’я не призивається кожний третій юнак призовного віку. Тільки протягом останніх п’яти років на 41% збільшилася кількість учнівської та студентської молоді, яка за станом здоров’я належить до спеціальної медичної групи. На 60% зросла кількість неповнолітніх, які вживають наркотики.
Останнім часом спостерігається також зростання нервово-психічних захворювань школярів. Тільки 23% дітей можна визнати благополучними, а 77% учнів становлять групу ризику. Важливим показником стану здоров’я школярів є їхній фізичний розвиток. На жаль, за даними комп’ютерної програми «Школяр», лише 1, 65% дітей мають високий рівень фізичного розвитку, 33,5% - середній, 33,5% - нижчий від середнього, 23,5% – низький.
Отже, можна констатувати стійкі негативні тенденції у динаміці здоров’я сучасних школярів. Зростає хворобливість, погіршується фізичний розвиток дітей. Це значною мірою зумовлює виникнення порушень соціальної адаптації та інтеграції особистості на підлітковому, юнацькому та наступних етапах розвитку людини.
Дуже шкодить здоров’ю вживання наркотиків. А наркотик номер один для молоді – це алкоголь. Алкоголь належить до легальних наркотиків, тобто його вживання та купівлю закон не карає. Ставлення у суспільстві до алкоголю навіть позитивне, тому можна говорити про створення алкогольного культу, з усіма його атрибутами і традиціями. Певна частина суспільства створила алкогольного ідола, якому вірно служить.
Із чого починається пияцтво?
Як правило, перша спроба вживання алкоголю відбувається в ранньому підлітковому віці (близько 12 років), коли дитина – ще не сформована особистість і не може повністю усвідомити ризиків, пов’язаних зі споживанням наркотичних речовин. Навіть у багатьох дорослих існують хибні уявлення про те, що в невеликих дозах алкоголь може бути корисним для дитини.


Під тиском реклами, ЗМІ та вже установлених традицій щодо споживання спиртного у підлітків формуються неправильні уявлення про алкоголь. Звичайна заборона споживати спиртне вдома не достатньо ефективна; на якомусь етапі вона може призвести до того, що дитина спробує алкоголь в іншому місці.
Причини першого вживання алкоголю різноманітні. Але можна спостерігати їхні характерні зміни залежно від віку. До 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають «для апетиту», «лікують» вином, або ж дитина сама з цікавості куштує спиртне (мотив, властивий здебільшого хлопчикам). У старшому віці це частіше трапляється із традиційного приводу: «свято», «зібралась уся родина», «гості» тощо. Зазвичай, це буває, так би мовити, «безневинна» чарочка на честь Дня народження або іншого свята. І хоча це трапляється за згодою батьків, у колі родини, все ж і таке прилучення дітей до вина небезпечне. Адже варто раз пригубити, як уже знімається психологічний бар’єр – і підліток вважає, що він уже має право випити з товаришами або навіть сам, якщо з’явиться така нагода. Недарма кажуть у народі: «Ріки починаються зі струмочка, а пияцтво – із чарочки».

Загалом мотиви першої спроби такі:

  бажання потрапити до певного кола однолітків, де споживання
    спиртного є звичайним явищем;
  бажання здаватися дорослішим;
  переконаність у тому, що це модно і «круто»;
  аби розслабитися, позбутись відчуття сором’язливості;
  аби розвеселитися;
  задля спілкування;
  через тиск оточення;
  задля солідарності з компанією;
  для «анестезії» від образи, горя чи фізичного болю.

Головна небезпека першої спроби для незрілої особистості полягає в тому, що, відчувши потяг до спиртного, підліток із біологічною схильністю до алкоголізму стає алкоголіком практично одразу, навіть не встигнувши зрозуміти, що з ним сталося.






До алкоголізму схильні:

  люди з підвищеною біологічною сприйнятливістю до алкоголю;
  люди, батьки яких страждали на алкоголізм;
  особи самотні або з неповних сімей;
  особи, схильні до депресій або вороже налаштовані до всього, що їх
    оточує;
  активні, імпульсивні, товариські підлітки, які прагнуть гострих
    відчуттів, якщо вони ростуть в атмосфері асоціальності та
    спілкуються з тими, хто зловживає алкоголем.


Що відбувається в організмі людини, коли вона вживає алкоголь?

1.     Алкоголь всмоктується у кров дуже швидко. За кілька хвилин він уже розноситься по всьому тілу й потрапляє в головний мозок.
2.     Кровоносні судини розширюються, алкоголь спричиняє додаткове навантаження на серце.
3.     Алкоголь спричиняє додаткове навантаження на печінку. Печінка – орган, що виводить алкоголь з організму людини. Що більше вплив, то більше навантаження.
4.     М’язи напружуються.
5.     Посилюється процес зневоднення організму. Це означає, що під дією алкоголю організм втрачає більше води за одиницю часу, ніж у звичайному стані.
6.     Погіршується координація рухів, збільшується час реакції на зовнішні подразники й час ухвалення рішення, тому з людьми у цьому стані часто трапляються нещасні випадки.
7.     Може розпочатись тремтіння рук, двоїтися в очах. З’являється емоційна неврівноваженість, порушення здатності оцінювати події адекватно, втрачається контроль над собою і своїми вчинками.










ТРИВАЛЕ ЗЛОВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЕМ, ЙОГО НАСЛІДКИ.
             Тривале зловживання алкоголем – це регулярне вживання великої
кількості алкоголю. Тривале зловживання алкоголем збільшує ризик
розвитку серйозних захворювань і призводить до передчасної смерті. До
таких захворювань належать:
1.                  Підвищений артеріальний тиск, серцево-судинні захворювання,    
             інфаркт міокарда й інсульт (відбувається розширення судин,  
             збільшується навантаження на кровоносні судини та серце).
             Виразка шлунка, хвороби печінки й цироз печінки (печінка – це
              орган, що виводить алкоголь з організму людини,тривале зловживання
             алкоголем руйнує її).
             Рак губи й горла (ризик зростає, якщо зловживання алкоголем
             супроводжується палінням цигарок).
             Емоційні та психологічні проблеми, депресія (людині стає все    
             байдуже, вона втрачає сенс життя).
           
             Вплив алкоголю на головний мозок та нервову систему!
Алкоголь потрапляє зі шлунка у кров через 2 хвилини після вживання. Страждають і утримують певні пошкодження  передовсім клітини великих півкуль головного мозку.
Більш як 30% алкоголю затримується у нервових клітинах головного мозку, що становлять лише 2% ваги тіла людини. У результаті одного сильного сп’яніння гине до 20 тисяч клітин головного мозку (і хоча у кожного з нас їх до 17 мільярдів, так марнотратно з ними чинити на варто), так як вони не встигаючи відновлюватись, і що з часом може призвести до загибелі головного мозку та організму вцілому.
В результаті погіршується умовно-рефлекторна діяльність людини, уповільнюється формування складних рухів, змінюється співвідношення процесів збудження і гальмування у центральній нервовій системі. Людина втрачає здатність керувати собою.
Порушення роботи нервової системи та внутрішніх органів спостерігається при будь-якому вживанні спиртного: одноразовому, епізодичному чи систематичному.
Кількаразове або часте вживання алкоголю спустошує психіку підлітка. При цьому затримується не тільки розвиток вищих форм мислення , засвоєння етичних, моральних категорій та естетичних понять. Втрачаються уже розвинені здібності. Підліток «тупішає» і інтелектуально, і емоційно, і морально.


Вплив алкоголю на репродуктивну функцію!
У жінок алкоголь порушує вироблення статевих гормонів та дозрівання яйцеклітин, менструальний цикл. Зловживання алкоголем, руйнуючи організм жінки, виснажує нервову й ендокринну систему і зрештою може призвести до безплідності.
Стан сп’яніння у момент зачаття може вкрай негативно позначитися на здоров’ї дитини. Уживання алкогольних напоїв небезпечне протягом усього періоду вагітності, тому що алкоголь легко проникає крізь плаценту матері до дитини, а також у період годування грудьми.
Якщо мати під час вагітності вживає алкоголь, імовірність порушень у розвитку плоду та ризик викидня значно зростають. Плацента, яка виконує захисну функцію для плоду, не може переробляти алкоголь, тому він попадає у кров плоду. Оскільки печінка плоду розвинена недостатньо, вона також не в змозі розщеплювати алкоголь, таким чином він впливає на плід, тобто на дитину.
            Вплив алкоголю на внутрішні органи!
             Алкоголь порушує структуру клітин печінки, перероджує її тканини. При систематичному споживанні спиртного зміни у клітинах призводять до відмирання печінкової тканини – розвивається цироз печінки, що майже завжди пов’язано із хронічним алкоголізмом. Ураження клітин печінки порушує білковий та вуглецевий обмін, синтез вітамінів і ферментів. Алкоголь «роз’їдає» слизову оболонку стравоходу, шлунка, порушує секрецію і склад шлункового соку, що ускладнює процес травлення і, врешті, несприятливо відбивається на розвитку підлітка. З’являється залежність від алкоголю.

Вживання 500 мл 40% розчину спирту призводить до загибелі 1 млн. нервових клітин, які вже майже не відновлюються. У людини, яка постійно вживає алкоголь, поступово настає розумова неповноцінність, знижуються або зникають різні види чутливості, уповільнюються рефлекси. Через ураження мозочка виникає хитка хода.
Алкоголь руйнує клітини серцевого м’язу, забираючи від них кисень. М’яз швидко слабне, погано скорочується, розвивається серцева недостатність, коли серце вже не може викидати потрібну організму кількість крові.
Систематичне вживання міцних алкогольних напоїв спричиняє небезпечне захворювання – алкоголізм, для якого характерний патологічний потяг до спиртного, що спричиняє до поступового розладу психічного і фізичного здоров’я. Хворі на алкоголізм стають кволими, малоініціативними, у них порушуються сон, зникає інтерес до здорового способу життя.





Найцінніше в людини – це її життя. І дуже хочеться, щоб воно було
красивим і щасливим. А це можливо тільки за умови міцного здоров’я.            
Не випадково в народі виникли прислів’я:

  Гроші загубив – нічого не загубив, здоров’я загубив – загубив усе.
  Здоров’я не купиш.
  Здоров’я – всьому голова.
Яким буде ваше здоров’я і, відповідно, ваше життя залежить від вас.  
Ваше здоров’я і життя – у ваших руках!









































Доповідь на тему:
Особливості формування
здорового способу життя







Підготував
Вчитель фізичного виховання
Довгалівської ЗОШ  І – ІІІ ст...
_______  Лисенко В.Г.


2014 рік

Немає коментарів:

Дописати коментар